גלים: מרכז הציפה הישראלי
03-5741133

מחקרו של ד"ר טרנר

ממצאים מתוך מחקרו של ד"ר ג'ון טרנר, 1983.

טכנולוגיית- REST טיפול במצב ללא גירוי סביבתי, המושג על ידי ציפה, דווח על ידי רבים כתורם להתרגעות עמוקה מאד. מטרת המחקר הייתה לבדוק האם להתרגעות במכל הציפה יש אפקט ביולוגי על רמות הורמון הדחק (סטרס)- קורטיזול, וכן הורמון ACTH וה .LH-

הורמון ה ACTH מופרש במוח בעת סטרס ומזרז יצירה של קורטיזול. הורמון זה גורם להפרשת אדרנלין ומדכא, בין השאר, את מערכת החיסון. הורמון ה LH- מופרש מאותו איזור מוחי והוא מעורב בהליך הבשלת הביצית בימי הביוץ של נשים.

הורמון הקורטיזול מעלה לחץ דם ומפחית את תגובות מערכת החיסון בכדי לאפשר לגוף האדם להתמודד בצורה יעילה יחסית עם מצבי דחק (מתח). כאשר מתח נעשה כרוני ומלווה את היומיום, מערכות הגוף נשחקות ממאמץ יתר ופעילות מערכת החיסון יורדת. כך, אדם הנמצא במתח תמידי פגיע וחשוף יותר למחלות ותהליך הריפוי אצלו איטי יותר.

במחקרו של טרנר, קבוצת הנבדקים שהתה במיכל הציפה 4 פעמים, ורמות ההורמונים שנבדקו נמדדו בדמם לפני ואחרי כל טיפול. קבוצת הביקורת קיבלה, לעומתם, טיפול התרגעות אחר שאינו בעל קשר לטכנולוגיית REST וגם אצלם עקבו החוקרים אחר רמות ההורמונים לפני ואחרי כל טיפול התרגעות.
 

במחקר השתתפו 12 גברים לבנים בגילאי 22-30 מבית הספר לרפואה בו בוצע המחקר,כולם בטווח הנורמה מבחינת תדירות וכמות אכילה ושינה. הם חולקו לשתי קבוצות אקראיות: קבוצה אחת עברה טיפולי התרגעות במיכל הציפה, בעוד קבוצת הביקורת עברה טיפולי התרגעות שאינם קשורים בגירוי סביבתי מוגבל (ישיבה בכיסא בחדר עם אור עמום ושקט יחסי).

דגימות דם נלקחו מכל נבדק לפני ואחרי כל טיפול, וכן בתחילת הניסוי ובסופו.
המטרה הייתה להשוות את רמות הורמון הקורטיזול בין שתי הקבוצות ולבדוק האם זו רק ההתרגעות שמורידה את רמות הקורטיזול, או שמא לציפה עצמה יש השפעה מובהקת יותר.

נמצא ששתי הקבוצות דיווחו שהטיפול שהם קיבלו היה מרגיע, אך רק אצל מטופלי הציפה נמצא שרמות הקורטיזול ירדו עם הטיפולים עד שהגיעו לרמות שהיו באופן משמעותי נמוכות יותר מהרמה של לפני תחילת הטיפולים.

לעומתם, קבוצת הביקורת שלא טופלה במיכל הציפה, לא הראתה שום שינוי ברמות הקורטיזול לאחר טיפול ההתרגעות, לעומת הרמות שהיו לפני תחילת הטיפול.

מסקנתו של טרנר היא שלא ההתרגעות בלבד היא שמורידה רמות קורטיזול אלא תנאי מיכל הציפה.
מסקנת המחקר היא כי הציפה היא בעלת השפעה מיטיבה על ההיפופיזה והאדרנל (הגורמים להפרשת ההורמונים שנבדקו בניסוי), והם אלו שגורמים לירידה ברמות הורמון הסטרס- קורטיזול.

לקריאת המאמר המלא וצפייה בתוצאות המחקר לחצו כאן
יצירת קשר
 / מלאו כאן את הודעתכם ואחד מאיתנו יחזור אליכם בהקדם
שדות המסומנות ב- * הן שדות חובה